AMICAL. România a fost învinsă cu 2-1 de Algeria

Naţionala României a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 2-1, de reprezentativa Algeriei, într-un meci amical disputat la Geneva. Adversarii „tricolorilor” sunt calificaţi la Campionatul Mondial din Brazilia, care va începe pe 12 iunie şi va fi transmis, în direct, de TVR 1.

05 Iunie 2014, 10:28 (actualizat 18 Noiembrie 2014, 03:10) |
România a pierdut meciul amical cu Algeria

Prima repriză a fost întreruptă cu două minute înainte de final, după ce fanii algerieni au aruncat în teren cu diferite obiecte. Tehnicianul algerienilor, Vahid Halilhodzici, s-a adresat la microfon fanilor şi le-a cerut acestora să se calmeze pentru ca meciul să nu fie întrerupt.

După 15 minute de pauză, cele două echipe au revenit pe teren şi au jucat ultimele minute ale primei reprize. Partea a doua a meciului a început imediat după ce formaţiile au schimbat terenul.

La finalul întâlnirii, fanii algerieni au invadat terenul.

Golurile africanilor au fost marcate de Bentaleb (22) şi Soudani (67), în timp ce pentru selecţionata României a înscris Chipciu, în minutul 28.

Echipele:

România: Pantilimon (Lung '48) - Chiricheş, Găman, D. Grigore, Raţ - Bourceanu, C. Lazăr (Nicoliţă '52, C. Matei '80) - Maxim, Chipciu, Cr. Tănase - Marica (Rusescu '80). Selecţioner: Victor Piţurcă.

Algeria: Mbolhi - Mostefa, Bougherra, Cadamuro, Ghoulam - Taider (Yebda '69), Medjani (Halliche '90+2), Bentaleb (Lacen '84) - Feghouli (Brahimi '84), Djabou (Mahrez '69), Soudani (Slimani '76). Selecţioner: Vahid Halilhodzici.