VIDEO TELEJURNAL

Amenzi după incidentele de la meciul Dinamo - Steaua. Violenţe şi la un meci de divizia C

Scandalul din tribunele Arenei Naţionale din timpul derby-ului  de vineri  seara îi costă pe dinamovişti 50 de mii de lei. Clubul de fotbal a fost amendat de jandarmerie pentru că suporterii au intrat în stadion cu materiale pirotehnice.

11 Mai 2013, 14:08 (actualizat 11 Mai 2013, 14:45) |
Violenta la meciuri de fotbal

Derbyul Dinamo-Steaua, desfăşurat pe Arena Natţonală, nu a fost unul lipsit de incidente. În prima repriză, arbitrul a întrerupt meciul pentru 10 minute după ce suporterii dinamovişti au aruncat în teren torţe, petarde şi sticle cu apă.

În a doua repriză jandarmii au evacuat o parte a peluzei sud deoarece exista risc de incendiu. La final, după ce steliştii au invins cu 2 la 0, au venit amenzile de la jandarmerie: 50.000 de lei pentru clubul Dinamo şi 1.000 de lei pentru firma de pază

Cinci dintre scandalagii au şi dosare penale pentru că au aprins torţe şi petarde. A fost amendată inclusiv firma de pază, cu 1.000 de lei.

Steaua s-a impus autoritar în partida cu Dinamo de pe Arena Naţională, scor 2-0 (1-0), graţie autogolului lui Mansaly Boubacar ('13) şi a reuşitei lui Cristi Tănase ('71), în urma unui meci controlat clar de elevii lui Laurenţiu Reghecampf.

Ultima victorie cu 2-0 a Stelei, într-o deplasare cu Dinamo, a avut loc în 5 octombrie 1980.

Acasta a fost cel de-al 38-lea triumf al Stelei în faţa marii rivale, în campionat. Dinamo are în palmares 45 de succese în faţa Stelei - unica formaţie din România cu palmares pozitiv în faţa roş-albaştrilor - iar alte 45 de dueluri s-au încheiat la egalitate.

Mai sângeroare au fost incidentele de la un meci de divizia C. Suporterii s-au luat la bătaie cu jandarmii şi cu agenţii de pază. La final, patru oameni au ajuns la spital.

Miza meciului între Şoimii Pancota şi FC Hunedoara era promovarea hunedorenilor în liga a II-a. Au pierdut însă cu 1-0, Şoimii obţinând o victorie de palmares. Din cauza tensiunii, fotbaliştii şi suporterii s-au încăierat. O agentă a jandarmeriei, doi jucători si un suporter au ajuns cu salvarea la spital. Unii suporteri dau vina pe agenţii firmei de pază.