Alina Cheru şi Alina Zaharia au cucerit medalia de AUR la CE de Judo Kata din Spania

Alina Cheru şi Alina Zaharia sunt campioane europene! Sportivele române au câştigat medalia de aur la proba Ju No Kata din cadrul Campionatelor Europene de Judo Kata de la Las Palmas.

21 Iulie 2019, 17:19 (actualizat 21 Iulie 2019, 17:21) | Georgiana Mihăilă |
Alina Cheru şi Alina Zaharia, AUR la Campionatul European de Kata din Spania / FOTO: frjudo.ro

Perechea formată din judoka piteştence, Cheru (Uke) şi Zaharia (Tori), s-a clasat pe primul loc cu 401,5 puncte în proba de Ju No Kata, fiind urmate în clasament de Mathieu Coulon/Carole Heras (Franţa) cu 396,5 puncte şi de Mariano Arroyo Martin/Garcia Pozo Juan Manuel (Spania) cu 394,5 puncte, informează Federaţia Română de Judo.

Tricolorii au obţinut rezultate deosebite în prima zi a Cupei Europene de Juniori de la Praga: medalia de aur pentru Bors Laris (categoria -66 kg) şi medalie de argint pentru Tomescu Mircea (categoria -60 kg).