VIDEO EXCLUSIV

Alin Moldoveanu, după aurul de la Londra: Sper să rămân tot eu după această medalie

Alin Moldoveanu e românul momentului în lume, după ce a câştigat aurul olimpic la Londra. TVR l-a descoperit aşa cum e: un tânăr modest, muncitor, cu mult bun simţ.

02 August 2012, 11:34 |
Alin Moldoveanu a adus medalia de aur României la J.O

La Jocurile Olimpice de la Londra, trăgătorul Alin George Moldoveanu a obţinut medalia de aur la tir, în proba de puşcă cu aer comprimat 10 m, aducând României primul şi, deocamdată, singurul  aur la această competiţie.

"Am muncit pentru ea şi tot timpul m-am gândit că vreau s-o obţin", mărturiseşte Alin despre preţioasa medalie de la Londra.

"Mă întreabă multă lume care e modelul pentru a fi un bun tirist. Alin este modelul pentru a fi un bun tirist",  spune antrenorul campionului, Sorin Babii.

Student la Drept şi absolvent de Psihologie, Alin speră ca acest succes al carierei să nu-i schimbe viaţa.

"Sper să rămân tot eu şi să-mi văd de viaţa mea în continuare" afirmă, modest, sportivul.

Alin Moldoveanu s-a născut la Focşani în urmă 29 de ani şi este legitimat la clubul Dinamo Bucureşti. A câştigat medalia de argint la Campionatele Mondiale din 2006 şi bronz la campionatul european din 2004.

Moldoveanu, care a terminat pe locul 4 la Olimpiada din 2008 de la Beijing, încheiase calificările pe locul secund, cu record olimpic egalat.

Sportivul român a fost urmat în clasamentul final de italianul Nicolo Campriani, cu 701,5 p, şi de indianul Gagan Narang, 701,1 p.