STRANIERI

Alexandru Maxim a reușit al doilea gol al sezonului pentru VfB Stuttgart și a cincea pasă decisivă

Alexandru Maxim a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă în meciul VfB Stuttgart - Eintracht Frankfurt: 3 - 1, din etapa a XXVI-a a campionatului Germaniei.

Pietreanul de 24 de ani mai înscrisese un singur gol în acest sezon și mai oferise alte patru pase decisive pentru ”lanterna roșie” din Bundesliga.

21 Martie 2015, 18:32 (actualizat 21 Martie 2015, 20:08) |
Alexandru Maxim

Alex Maxim a stabilit scorul final, în minutul 80, și a oferit pasa pentru reușita de 2-1, a lui Daniel Ginczek ('66). Oaspeții deschiseseră scorul prin Haris Seferović ('51), iar Vfb egalase ptin Daniel Ginczek ('63). Atacantul de 23 de ani al gazdelor a reușit astfel prima ”dublă” pentru VfB Stuttgart.

Mijlocașul român, care a înscris de 7 ori în stagiunea precedentă, mai punctase în acest sezon la remiza, 1-1, din deplasarea de la Borussia Mönchengladbach (24 august). De asemenea, precedentele pase decisive fuseseră oferite în deplasările de la Eintracht Frankfurt, scor 5-4 (de două ori, în 25 octombrie), de la FSV Mainz, scor 1-1 (13 decembrie), respectiv de la Hamburger SV, scor 1-0 (16 decembrie).

Alex Maxim a bifat a 18-a prezență în actuala ediție din Budesliga: de 10 ori a fost titular (de 7 ori integralist), iar de alte 8 ori din postura de rezervă.

Rezultatele etapei din Bundesliga:

• SV Hamburg - Hertha Berlin: 0 - 1 (Sebastian Langkamp 84) - fundașul central al gazdelor, Cleber Reis, a fost eliminat în minutul 81
  • Hanovra 96 - Borussia Dortmund: 2 - 3 (Lars Stindl '31, '82 / Paul Aubameyang '19, '61, Shinji Kagawa '57) - mijlocașul stânga al gazdelor, Leonardo Bittencourt, a fost eliminat în minutul 55
  • Freiburg - Augsburg: 2 - 0 (Jonathan Schmid '71, Nils Petersen '84)
  • FC Köln - Werder Bremen: 1- 1 (Matthias Lehmann '88-penalty / Davie Selke '27)
  • Paderborn - Hoffenheim: 0 - 0 - oaspeții au jucat în 9 jucători de câmp din minutul 65, de la eliminarea fundașului central Ermin Bičakčić

De la ora 19:30 are loc partida Schalke 04 - Bayer Leverkusen. Duminică sunt programate jocurile Mainz - Wolfsburg și Bayern München - Borussia Mönchengladbach