STRANIERI

Alexandru Maxim a marcat pentru a noua oară în Bundesliga

Mijlocașul Alexandru Maxim a marcat în prima etapă din Bundesliga pentru formația sa, VfB Stuttgart, în remiza de la Mönchengladbach, scor 1-1: românul de 24 de ani a deschis scorul în minutul 51, dar gazdele au smuls in-extremis un punct, grație golului înscris de Christoph Kramer ('90).

24 August 2014, 21:18 |
Alexandru Maxim / FOTO: vfb.de

Alexandru Maxim a fost titular, dar a fost înlocuit în minutul 79 de tehnicianul Armin Veh.

În sezonul trecut, fotbalistul originar din Piatra Neamț a marcat de 7 ori în 29 de partide. De 18 ori a titular, iar de 7 ori integralist.

Maxim a fost vândut de Pandurii Târgu Jiu în ianuarie 2013, contra sumei de 1,5 milioane de euro, iar primul său gol a fost reușit la două luni de la transfer, pe teren propriu, contra Borussiei Dortmund.

Rezultatele complete din prima etapă a campionatului Germaniei:

• Bayern München - Wolfsburg: 2 - 1 (Thomas Müller '37, Arjen Robben '47 / Ivica Olić '52)
  • Hoffenheim - Augsburg: 2 - 0 (Ádam Szalai '33, Tarik Elyounoussi '35)
  • Hanovra - Schalke 04: 2 - 1 (Edgar Prib '67, Joselu '70 / Klaas-Jan Huntelaar '47)
  • Hertha Berlin - Werder Bremen: 2 - 2 (Julian Schieber '16, '47 / Assani Lukimya '53, Franko di Santo '55)
  • Eintracht Frankfurt - Freiburg: 1 - 0 (Haris Seferović '15)
  • FC Köln - SV Hamburg: 0 - 0
  • Borussia Dortmund - Bayer Leverkusen: 0 - 2 (Karim Bellarabi '1, Stefan Kiessling '90+5)
  • Paderborn - FC Mainz: 2 - 2 (Elias Kachunga '37, Uwe  Hünemeier '87 / Shinji Okazaki '33, Ja-Cheol Koo '90+4-penalty)