EUROPA LEAGUE

Alexandru Maxim a debutat la VfB Stuttgart în Liga Europa, în remiza cu Genk, scor 1-1

Mijlocaşul de 22 de ani Alexandru Maxim a debutat la VfB Stuttgart în meciul de joi, de pe teren propriu cu Genk, scor 1-1, din prima manşă a şaisprezecimilor Ligii Europa.

Cele mai mari surprize ale serii au fost victoriile Viktoriei Plzen la Napoli, scor 3-0, respectiv cea a lui Rubin Kazan pe Vicente Calderon, cu Atletico Madrid, deţinătoarea trofeului, scor 2-0.

15 Februarie 2013, 01:09 (actualizat 19 Februarie 2013, 17:11) |
Alexandru Maxim / FOTO: vfb.de

Alexandru Maxim a bifat primele 16 minute în tricoul echipei VfB Stuttgart, în remiza de joi, scor 1-1 (1-0), contra belgienilor de la Genk. Mijlocaşul transferat de la Pandurii Târgu Jiu contra sumei de 1,5 milioane de euro a fost introdus pe teren în minutul 74, în locul mijlocaşului japonez de 26 de ani Shinji Okazaki.

Fosta adversară a Stelei din grupa E a Ligii Europa a deschis scorul prin Christian Gentner ('42), dar oaspeţii au egalat prin Glynor Plet ('90+1).

Un alt român, Ştefan Radu, a fost integralist la Lazio, în deplasarea de la Monchengladbach, care s-a încheiat la egalitate, scor 3-3. Gazdele au marcat pentru 1-0, 2-2 şi 3-2 prin Martin Stranzl ('17-penalty), Torben Marx ('84-penalty) şi Juan Arango ('88), în timp ce italienii au prima şansă la calificarea în "optimi" graţie golurilor lui Sergio Floccari ('57) şi Libor Kozak ('64, '90+4). De remarcat că Martin Stranzl a ratat un penalty în minutul 70, iar oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 69, după eliminarea lui Andre Dias.

Cea mai mare surpriză a serii, în prima manşă a şaisprezecimilor Ligii Europa, a fost formidabila victorie a cehilor de la Viktoria Plzen la Napoli, cu scorul de 3-0, graţie reuşitelor lui Vladimir Darida ('28), Frantisek Rajtoral ('78) şi Stanislav Tecl ('90).

Un alt rezultat surpriză a fost victoria ruşilor de la Rubin Kazan la Madrid, în meciul cu Atletico, deţinătoarea trofeului, scor 2-0, graţie reuşitelor lui Goekdeniz Karadeniz ('6), Pablo Orbaiz ('90+5). Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Roman Şaronov ('45).

Rezultate complete ale partidelor de joi, din prima manşă a şaisprezecimilor Ligii Europa:

• Zenit St Petersburg - FC Liverpool: 2-0 (Hulk '69, Sergei Semak '72)
  • Anji Mahacikala - Hannover 96: 3-1 (Samuel Eto'o '34, Odil Ahmedov '48, Mbark Boussoufa '64 / Szabolcs Huszti '22) - Samuel Eto'o a ratat un penalty în minutul 59.
  • Sparta Praga - Chelsea: 0-1 (Oscar '82)
  • BATE Borisov - Fenerbahce: 0-0 - Raul Meireles (Fenerbahce) a fost eliminat în minutul 4
  • Levante - Olympiakos Pireu 3-0 (Pedro Rios '10, Jose Javier Barkero '40-penalty, Obafemi Martins '56) - Obafemi Martins a ratat un penalty în minutul 30, iar Djamel Abdoun (Olympiakos) a fost eliminat în minutul 29
  • Dinamo Kiev - Girondins Bordeaux: 1-1 (Lukman Haruna '20 / Ludovic Obraniak '23) - Oleg Gusev (Dinamo) a ratat un penalty în minutul 76. Partida a fost arbitrată de Alexandru Tudor.
  • Bayer Leverkusen - Benfica: 0-1 (Oscar Cardozo '61)
  • Newcastle United - Metalist Harkov: 0-0
  • FC Basel - Dnepr Dnepropetrovsk: 2-0 (Valentin Stocker '23, Marco Streller '67)