Alexandra Dulgheru - succes impresionant la Doha, cu Alizé Cornet. Urmează Caroline Wozniacki

A 94-a jucătoare de tenis a lumii, Alexandra Dulgheru, a obţinut o victorie pe cât de puţin scontată, pe atât de spectaculoasă în faţa franţuzoaicei Alizé Cornet (locul 24 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-1, în primul tur la Doha, după un meci de două ore şi jumătate, astfel că va juca în turul al doilea al unui turneu WTA pentru prima dată din 28 august 2014. Atunci a fost învinsă de Maria Şarapova, în runda a doua, la US Open.

Pentru performanţa de la Doha, bucureşteanca de 24 de ani şi-a asigurat 55 de puncte şi 10.240 de dolari.

24 Februarie 2015, 21:23 (actualizat 25 Februarie 2015, 08:32) |
Alexandra Dulgheru

Acesta a fost al doilea meci dintre Cornet şi Dulgheru, după cel din 2010 de la Hobart, când sportiva de 25 de ani originară din Nice s-a impus cu 6 - 1, 6 - 0.

În primul set, românca a revenit uimitor de la 1 - 4 şi a câştigat setul. Cele mai dramatice game-uri au fost la scorul de 2 - 4 şi 3 - 4, ambele câştigate de Alexandra Dulgheru, în urma a câte 16 schimburi de mingi! De remarcat şi faptul că sportiva de pe locul 94 în lume a încheiat setul cu un game alb, pe propriul serviciu.

Setul al doilea a avut o evoluţie similară, până la jumătatea sa: franţuzoaica a condus cu 3 - 0 (a reuşit un break la scorul de 1 - 0), dar românca a câştigat următoarele două game-uri, ultimul dintre acestea graţie unui break. Au urmat trei game-uri succesive în care cele două sportive s-au impus pe serviciul adversarei. La scorul de 5-3, însă, Cornet a reuşit un game alb, pe propria servă, astfel că s-a intrat în decisiv.

În setul al treilea, Alexandra Dulgheru a făcut spectacol: şi-a câştigat greu serviciul în primul game, după 14 schimburi de mingi în care a salvat două mingi de break, apoi a izbutit trei break-uri la rând. De menţionat că Alizé Cornet nu şi-a făcut serviciul, iar unicul game obţinut a fost graţie unui break, la scorul de 2 - 0 pentru mult mai motivata sa adversară.

"Am crampe, am jucat mult. Ştiu că Alize este o mare luptătoare, am încercat să mă bucur de acest meci, ştiam că trebuie să lupt mult. Am făcut câteva puncte formidabile. Am fost după meci şi le-am mulţumit, suportul publicului te ajută mereu. Sper să mă susţină şi la meciul de miercuri", a declarat Alexandra Dulgheru după meci.

Românca se va duela, pentru un loc în "sferturi", cu daneza Caroline Wozniacki, a cincea jucătoare a lumii, care nu a evoluat în primul tur. Unica partidă dintre cele două sportive a avut loc în 2010, la Roland Garros, când sportiva de 24 de ani originară din Odense, eliminată de Simona Halep la Dubai, s-a impus cu 6-3, 6-4.

În acest an, Alexandra Dulgheru a fost eliminată în primul tur la Shenzen (de chinezoaica Saisai Zheng) şi în prima rundă la Australian Open (de australianca Jarmila Gajdosova), iar la turneele de la Sydney şi Dubai a fost învinsă în al doilea tur al calificărilor (de Kristina Mladenovic, din Franţa, respectiv de croata Mirjana Lucic-Baroni).

Bucureşteanca are două trofee WTA în palmares, ambele cucerite la Varşovia (2009 şi 2010). La dublu, a jucat două finale: în 2010 la Taşkent, alături de slovaca Magdaléna Rybáriková, şi în 2013, la Bastad, în echipă cu italianca Flavia Pennetta.

Simona Halep trebuia să fie a doua favorită a turneului de la Doha, dar a renunţat la această competiţie, din cauza problemelor medicale.