Alexandra Dulgheru s-a calificat pe tabloul principal la Roland Garros

Alexandra Dulgheru
25 mai 2018, 22:10

Numărul jucătoarelor române de tenis ajunse pe tabloul principal de simplu al turneului de la Roland Garros a ajuns  astfel la şase.

Dulgheru  a trecut de germanca Tamara Korpatsch (23 ani, 145 WTA) cu 6-1, 5-7, 7-6 (7), la capătul unui meci maraton de două ore şi 46 de minute.

Alexandra s-a impus clar în primul set, cu 6-1, a condus cu 3-1, 4-2 şi 5-4 în actul secund, cedat cu 5-7, iar în decisiv a reveni incredibil de la 1-4 şi 2-5, ducând meciul în tiebreak, unde a reuşit să îşi apropie victoria, dar după ce a salvat o minge de meci (la 5-6).

În acest meci, românca a avut 40 de winners şi a comis 42 de erori neforţate, iar adversara ei a strâns 35 de winners şi 52 de erori neprovocate.

Alexandra Dulgheru va juca în primul tur cu Christina McHale (26 ani, 85 WTA).

Pe tabloul principal de simplu au intrat cinci românce din top 100: Simona Halep (1 WTA), Mihaela Buzărnescu (32 WTA), Irina-Camelia Begu (41 WTA), Sorana Cîrstea (45 WTA), Ana Bogdan (65 WTA).  Monica Niculescu (61 WTA) nu poate participa din cauza unei accidentări.

Dulgheru revine pe tabloul principal la Openul Franţei, după ce anul trecut a pierdut în calificări.