Alexandra Dulgheru - în turul al III-lea la Roma. Triumf spectaculos în fața Luciei Safarova

A 72-a jucătoare de tenis a lumii, Alexandra Dulgheru, a reușit o victorie spectaculoasă în runda secundă a turneului Premier 5 de la Roma, în fața numărului 14 WTA, cehoaica Lucie Safarova, scor 1-6, 6-4, 7-6(6), după un meci splendid, de două ore și 28 de minute.

Bucureșteanca de 26 de ani, care și-a asigurat 105 puncte și 22.800 de euro, se va duela cu a opta jucătoare a lumii, rusoaica Ekaterina Makarova.

13 Mai 2015, 19:13 (actualizat 13 Mai 2015, 19:48) |
Alexandra Dulgheru

Primul set nu a avut istoric: românca și-a adjudecat un singur game, la scorul de 0-1, după care și-a pierdut de două ori serviciul deși a condus cu 40-30, iar Safarova a izbutit un game alb la scorul de 5-1.

Setul al doilea a debutat cu trei break-uri consecutive, însă doar unul reușit de Dulgheru, la scorul de 0-1. Bucureșteanca a avut o evoluție formidabilă de la scorul de 1-3, când a izbutit un game alb, pe propriul serviciu, și-a trecut în cont trei break-uri consecutive, unul dintre ele la scorul de 5-4, după ce își fructificase avantajul propriului serviciu fără a pierde vreun punct.

Românca a început furibund și setul al treilea: a condus cu 3-0, după o prestație admirabilă, răstimp în care nu a pierdut decât trei puncte, doar unul pe serviciul adversarei! La acest scor, cehoaica a reușit un break, a egalat la trei, dar și-a pierdut din nou serviciul la scorul de 4-3. A revenit însă în meci și a egalat la 5, într-un game în care românca a irosit trei mingi de meci!

În tie-break, partida a fost la fel de dramatică: românca și-a pierdut serviciul în chiar primul punct, dar le-a câștigat pe următoarele patru, a condus cu 6-2 însă a irosit toate aceste patru mingi de meci, dintre care două pe propriul serviciu, iar adversara sa a revenit și a egalat la șase. În acest moment al meciului, bucureșteanca și-a câștigat serviciul pentru prima dată după ce tabela arăta 3-1 și, cu un ultim mini-break, a reușit o victorie răsunătoare, în fața unei jucătoare pe cât de valoroase, pe atât de experimentată.

Alexandra Dulgheru pierduse unicul meci în fața cehoaicei de 28 de ani, în 2010, la Madrid, cu 7-6(4), 1-6, 6-7(6). Pe de altă parte, a câștigat singurul meci jucat în fața Ekaterinei Makarova, rusoaica de 26 de ani pe locul 8 WTA, tot în 2010, la Tokyo, cu un zdrobitor 6-3, 6-0.

Acesta este primul turneu în care Alexandra Dulgheru ajunge în turul al treilea în acest an, după cel de la Kuala Lumpur, unde a fost învinsă în finală de daneza Caroline Wozniacki.

Românca se află pentru a treia oară în competiția de la Roma: în 2010 s-a oprit în turul al III-lea, după victorii la Sara Errani (2-6, 6-1, 6-4) și Dinara Safina  (6-4, 6-7(5), 6-1) și un eșec în fața Nadiei Petrova (0-6, 6-3, 2-6), iar în 2011 a fost învinsă în runda inaugurală de Polona Hercog (6-1, 7-5).

Alexandra Dulgheru are două trofee WTA în palmares, ambele cucerite la Varşovia (2009 şi 2010). La dublu, a jucat două finale: în 2010 la Taşkent, alături de slovaca Magdaléna Rybáriková, şi în 2013, la Bastad, în echipă cu italianca Flavia Pennetta.