Alexandra Dulgheru - eliminată de Alizé Cornet în turul al II-lea la Roland Garros

Alexandra Dulgheru a ratat accesul în turul al III-lea la Roland Garros, după un meci foarte bun în fața franțuzoacei Alizé Cornet, scor 2-6, 5-7, care a durat două ore fără două minute.

Românca de pe locul 51 mondial, care a învins-o pe sportiva de 25 de ani originară din Nice (locul 29 WTA) în acest an la Doha, va fi premiată cu 50.000 de euro şi 70 de puncte.

27 Mai 2015, 17:26 (actualizat 28 Mai 2015, 13:32) |
Alexandra Dulgheru
Statistica partidei Alizé Cornet - Alexandra Dulgheru, de la Roland Garros, din 2015

Primul meci dintre Dulgheru și Cornet a avut loc în 2010, la Hobart, când franțuzoaica s-a impus categoric, cu 6-1, 6-0.

În meciul de miercuri, primul set a fost echilibrat până la scorul de 2-2, după care românca a pierdut următoarele 4 game-uri. Bucureșteanca de 24 de ani a ratat trei mingi de break și șansa de a prelua ea conducerea cu 3-2, într-un game care a avut nu mai puțin de 18 schimburi de mingi.

În setul al doilea, românca a condus cu 5-2, grație a două break-uri reușite la scorul de 1-1, respectiv 4-2, însă apoi și-a pierdut de trei ori consecutiv serviciul și inclusiv un meci pe care, la un moment dat, reușise să-l relanseze.

"Nu spun că aș fi câștigat, dar aveam altă șansă, dacă nu aș fi fost răcită. Au fost momente în care mă durea tot corpul, ajungeam la minge și nu puteam să împing. Mi-era greu să respir, aveam nevoie de secunde bune ca să-mi revin.

Mă bucur că, în aceste condiții, am condus în setul al doilea, puteam să-l câștig. Trebuie însă să văd ce se întâmplă, să fac niște investigații, pentru că nu e în regulă, răcesc prea des. Anul acesta cred că a fost a șasea răceală, cu toate simptomele: nas înfundat, pieptul încărcat, capul greu, tuse, transpirații. Tot timpul a trebuit să trag de mine", a spus Alexandra Dulgheru după meci.

Statistica partidei:

(w460) Statistica

Românca venise după un turneu foarte bun la Roma, pe care l-a părăsit după un meci contra Simonei Halep, pe care ar fi putut s-o întâlnească în turul al III-lea la Roland Garros.

Alexandra Dulgheru (25 de ani) s-a aflat pentru a patra oară pe tabloul principal al Openului Franței: în 2010, a ajuns până în turul al III-lea (a trecut de Lucie Hradecka și de Timea Bacsinszky, penntru a fi învinsă de Caroline Wozniacki), iar în 2011 și 2014 s-a oprit în turul secund. În urmă cu patru ani a învins-o pe Laura Pous-Tio și a fost eliminată de Sorana Cîrstea (6-2, 7-5), iar anul trecut a dispus de Lara Arruabarrena, dar a pierdut în fața Aleksandrei Wozniak.

În turul secund al Openului Franţei vor mai juca două românce: Andreea Mitu şi Irina-Camelia Begu.