Alexandra Dulgheru și Sorana Cîrstea s-au calificat în turul doi la Wimbledon. Irina Begu a fost învinsă de o britanică de 19 ani

2 iulie 2018, 19:45

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat, luni, în runda secundă a turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a trecut de Kristyna Pliskova (Cehia), cu 6-4, 1-6, 6-2.

Alexandra Dulgheru (29 ani, 141 WTA), venită din calificări, a trecut de Pliskova (26 ani, 77 WTA) după o oră şi 43 minute, făcând un nou pas spre revenirea în top 100 WTA. Pliskova a avut 6 aşi, dar a făcut şi 6 duble greşeli în acest meci, în care a transformat doar 3 din cele 11 şanse de break (3 din 4 pentru Dulgheru).

Alexandra a mai învins-o pe Kristyna în 2014, în primul tur la US Open, cu 6-3, 6-4.

Românca şi-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline şi 110 puncte WTA. Următoarea adversară a Alexandrei Dulgheru va fi învingătoarea dintre americanca Venus Williams, a noua favorită, şi suedeza Johanna Larsson.

Simona Halep incepe lupta marti cu japoneza Kurumi Nara

Deși Sorana Cîrstea avea șansa a doua în partida cu Magdalena Rybarikova, românca a izbutit să câștige incredibil în două seturi, 7-5 ,6-3, într-o oră și 30 de minute. Sorana a întors rezultatul de la 5-3 în primul set pentru jucătoarea slovacă, numărul 19 mondial și semifinalistă anul trecut pe iarba londoneză.

Românca are acum 3-2 în meciurile directe cu Rybarikova. Cîrstea s-a impus în 2008, în semifinale la Taşkent, când Rybarikova a abandonat după primul set (6-3), Sorana obţinând ulterior singurul său titlu de simplu din circuitul WTA. Reprezentanta Slovaciei a învins în 2017, în sferturi la Linz, cu 5-7, 6-2, 6-1.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi rusoaica Evghenia Rodina sau germanca Antonia Lottner.

Irina Begu a fost învinsă fără drept de apel de Katie Swan (19 ani), cu 6-2, 6-2. Swan (204 WTA) a câştigat în doar 56 de minute meciul cu Irina Begu (27 ani, 36 WTA). Românca a avut  cinci duble greşeli şi nicio minge de break.

Begu a ratat astfel şi un posibil duel în turul secund cu Mihaela Buzărnescu (30 ani, 28 WTA), cap de serie numărul 29, care o va înfrunta pe belarusa Arina Sabalenka (20 ani, 32 WTA).

Irina Begu va primi pentru participare un cec de 39.000 de lire sterline şi 10 puncte WTA. Ea va evolua şi la dublu, alături de Mihaela Buzărnescu, cele două fiind favoritele numărul 15.