Alexandra Cadanţu, în "sferturi" la Katovice, după un meci formidabil contra Irinei-Camelia Begu

Jucătoarea de tenis Alexandra Candaţu a acces joi în sferturile de finală ale turneului WTA de la Katovice, după ce a dispus în "optimi" de Irina-Camelia Begu, scor 4-6, 6-3, 6-4, la capătul unei partide splendide.

11 Aprilie 2013, 17:49 |
Alexandra Cadanţu

Alexandra Cadanţu (locul 117 WTA) a acces în sferturile de finală ale turneului de la Katovice (Polonia), în urma celei de-a treia victorie în carieră împotriva unei alte românce, Irina-Camelia Begu (locul 51 WTA), scor 4-6, 6-3, 6-4.

Partida, care a durat două ore şi 25 de minute, a fost una deosebit de spectaculoasă. Primul set i-a revenit lui Begu, după trei break-uri, al doilea set a fost adjudecat de Cadanţu, după s-a impus de patru ori pe serviciul adversarei. În decisiv, învingătoarea a revenit de la 1-4, câştigând cinci game-uri la rând, graţie unei atitudini admirabile, care a făcut-o pe Irina Begu să comită numeroase greşeli neforţate.

Alexandra Cadanţu şi-a asigurat 70 de puncte WTA şi 5.775 de dolari, în timp ce Irina-Camelia a plecat acasă cu 30 de puncte WTA şi 3.200 de d0lari.

Principala favorită a turneului de la Katovice este cehoaica Petra Kvitova, a opta jucătoare a lumii.

Cele două bucureştence de 22 de ani s-au mai întâlnit de patru ori până acum, ambele câştigând câte două partide. Prima şi ultima a revenit Alexandrei Cadanţu (în finala turneului challenger de la Bucureşti, în 2006, respectiv în semifinale la Cali, în 2011), iar celelalte două au fost câştigate de Begu (la turneul challenger Bucureşti 2, în optimi, prin abandonul adversarei, şi în "sferturi" la turneul egiptean de la Ain Alsoukhna, în 2008).

Aceasta este cea mai bună evoluţie la un turneu din 2013 pentru Irina-Camelia Begu, în timp ce Alexandra Cadanţu a mai jucat şi în sferturile de finală ale turneului de la Bogota (Columbia), unde a fost eliminată de Jelena Jankovic.