FOTBAL INTERNAŢIONAL

Ajax Amsterdam s-a calificat în "sferturile" Cupei Olandei, cu trei goluri superbe

Viitoarea adversară a Stelei în şaisprezecimile Ligii Europa, Ajax Amsterdam, a acces fără mari emoţii în sferturile de finală ale Cupei Olandei, în urma unei victorii concludente, în deplasare, cu a zecea clasată în Eredivisie, Groningen, scor 3-0.

20 Decembrie 2012, 23:30 (actualizat 22 Decembrie 2012, 15:11) |
Frank de Boer, antrenorul ideal pentru tânăra, dar foarte talentata echipă a Ajaxului

Ajax Amsterdam confirmă şi în Cupa Olandei forma excelentă pe care o traversează în campionat. Elevii lui Frank de Boer au eliminat joi, din optimile de finală ale KNVB Beker, formaţia Groningen, în deplasare, graţie a trei reuşite de generic reuşite de Siem de Jong ('25), Christian Eriksen ('49) şi Viktor Fisher ('60).

Campioana Olandei a aliniat următorul "11": Jasper Cillessen - Ricardo van Rhijn, Joel Veltman, Nikolas Moisander, Daley Blind - Lasse Schøne, Christian Poulsen ('61 Eyong Enoh), Christian Eriksen ('80 Danny Hoessen), Derk Boerrigter ('71 Jody Lukoki) - Viktor Fischer, Siem de Jong.

În sferturi, alb-roşii vor întâlni echipa clasată pe poziţia a noua în prima ligă batavă, ADO Den Haag.

În Eredivisie, Ajax ocupă locul al treilea, cu 36 de puncte (11 victorii, 4 remize, 2 eşecuri, golaveraj 42-20) după 17 etape, la un punct în spatele liderilor PSV Eindhoven şi Twente Enschede. "Lăncierii" au un punctaj maxim în ultimele 6 etape, iar în 1 decembrie au dispus, pe Amsterdam ArenA, de PSV Eindhoven, cu scorul de 3-1 (Siem de Jong '29, Danny Hoessen '72, Viktor Fisher '87 / Jeremain Lens '36).