CHAMPIONS LEAGUE

Șahtior a plecat neînvinsă de la Istanbul, din meciul cu Fenerbahce. Mățel-titular la Dinamo Zagreb

Marți s-au disputat primele partide din turul al III-lea preliminar al Ligii Campionilor.

Capul de afiș a fost întâlnirea dintre Fenerbahce Istanbul și echipa antrenată de Mircea Lucescu, Șahtior Donețk, meci încheiat cu o remiză albă. În prima jumătate a anului, presa turcă a speculat intens pe marginea interesului grupării turce pentru antrenorul român, care a împlinit miercuri 70 de ani.

28 Iulie 2015, 23:44 (actualizat 28 Iulie 2015, 23:57) |
Champions League

Rezultatele complete ale partidelor de marți:

• ȚSKA Moscova - Sparta Praga: 2 - 2 (Alan Dzagoev '14, Zoran Tošić '53 / Kehinde Fatai '15, Laislav Krejčí '57)
  • FC Milsami - Skënderbeu Korçë: 0 - 2 (Hamdi Salihi '49, '73-penalty) - la gazde, Cristi Bud a fost integralist, dar a primit un cartonaș galben în minutul 77, în timp ce Romeo Surdu, căpitanul echipei, nu a fost recuperat după accidentarea suferită în partida din Bulgaria cu Ludogoreț.
  • FC Midtjylland - APOEL Nicosia: 1  - 2 (Jakob Poulsen '88 / Tomas de Vincenti '30, '33)
  • Maccabi Tel Aviv - Viktoria Plzen: 0 - 2 (Ajdin Mahmutović '17, Milan Petržela '21)
  • Panathinaikos Atena - FC Brugge: 2 - 1 (Marcus Berg '37, Nikolaos Karelis '65-penalty / Boli Bolingoli Mbombo '10) - gazdele au ratat un penalty prin Marcus Berg ('34) și au evoluat în 9 jucători de câmp din minutul 43, după eliminarea fundașului central Sergio Sánchez.
  • Fenerbahce Istanbul - Șahtior Donețk: 0 - 0
  • Young Boys Berna - AS Monaco: 1 - 3 (Rapha Nuzzolo '74 / Layvin Kurzawa '64, Guido Carrillo '72, Mario Pašalić '75)
  • Videoton - BATE Borisov: 1 - 1 (Paulo Vinícius '89 / Nemanja Milunović '56)
  • Dinamo Zagreb - Molde: 1 - 1 (Angelo Henríquez '18 / Ola Kamara '21) - fundașul gazdelor Alexandru Mățel a fost titular, dar a fost înlocuit în minutul 56 cu fostul fundaș al lui CFR Cluj, Ivo Pinto. În minutul 65, mijlocașul Paulo Machado a primit cartonaș roșu imediat după ce a fost schimbat, pentru gesturi nesportive.