Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.

Adversarele echipelor româneşti în FIBA EuroChallenge

Cele trei echipe româneşti participante în competiţia masculină de baschet FIBA Eurochallenge, vicecampioana BC Mureş, formaţia clasată pe locul 3 în ediţia trecută a Ligii Naţionale, CSM Oradea, şi Gaz metan Mediaş, câştigătoarea Cupei României, şi-au aflat adversarele din faza grupelor, care va începe în data de 5 noiembrie.

05 Iulie 2013, 15:47 (actualizat 05 Iulie 2013, 20:45) |
Adversari dificili pentru echipele româneşti de baschet, în cupele europene
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:

VIDEO
Adversari dificili pentru echipele româneşti de baschet, în cupele europene
BC Mureş a fost repartizată în Grupa H, cu Szolnoki Olaj (Ungaria), Ţmoki Minsk (Belarus) şi Rilski Sportist Samokov (Bulgaria).

CSM Oradea va juca în Grupa E, alături de formaţia rusă Krasnie Krîlia Samara, deţinătoarea titlului (77-76 cu Pinar Karsiyaka) şi finalistă în 2010 (75-83 cu BG Göttingen), de formaţia maghiară Atomeromu Paks, participantă la Memorialul "Antonio Alexe" de la Oradea, şi de Royal Gaziantep, din Turcia, locul 9 în precedenta ediţie de campionat.

Nu în ultimul rând, Gaz Metan Mediaş, prima echipă românească ce a acces în optimile de finală ale competiţiei, va evolua în Grupa F, în compania lui Triumf Liuberţi (Rusia), Lami-Ved Kormend (Ungaria) şi BC Kiev, ucrainienii jucând finala competiţiei în a doua ediţie din istorie, în 2005 (74-85 cu St. Petersburg).

Componenţa integrală a grupelor:

GRUPA A

  • Dijon Basket
  • Shoeters Den Bosch
  • Rakvere Tarvas
  • Antwerp Giants

GRUPA C

  • Tartu Rock
  • Södertälje Basket
  • Zepter Vienna
  • BK Ventspils

GRUPA E

  • Pallacan. Reggiana
  • GasTerra
  • KTP-Basket
  • Okapi Aalstar

GRUPA F

  • Tofas FC
  • KrkaNovo Mesto
  • Ural Ekaterinburg
  • Jaszerberenyi K.

GRUPA G

  • Kataja Basket
  • ZZ Leiden
  • Bakken Bears
  • Cholet Basket

Primele două clasate în fiecare grupă vor juca în a doua a grupelor.

Campioana României, CSU Asesoft Ploieşti, va evolua în EuroCup, competiţie organizată de ULEB, iar SCM U Craiova va evolua în Liga Balcanică.

La feminin, Sepsi Sfântu Gheorghe va evolua în grupa C a FIBA Eurocup, a doua competiţie valorică a continentului, alături de Dinamo GUVD (Rusia), Tarsus Belediyesi (Turcia) şi BC Horizont (Belarus).

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 14°C 11°C
IASI 7°C 8°C
CLUJ 8°C 7°C
CONSTANTA 11°C 8°C
CRAIOVA 13°C 13°C
BRASOV 8°C 7°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 26 Martie 2019, 17:13
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 26-03-2019
Deschidere: 7954.29
Maxim: 8057.86
Mimim: 7951.24
Variatie: 1.09%
BRD
12.80
2.37%
TLV
2.10
1.45%
FP
0.90
1.01%
SNG
32.20
0.94%
EL
10.56
0.95%
TGN
334.50
2.12%
SNP
0.36
0.69%
SIF3
0.25
0.4%
M
26.20
0.38%
SNN
9.70
0.31%
ARHIVĂ ȘTIRI