SERIE A

Adrian Stoian, la al 9-lea meci pentru Chievo Verona în Serie A

Atacantul de 21 de ani Adrian Stoian a jucat duminică a noua oară pentru Chievo Verona în campionatul Italiei, în meciul câştigat, pe teren propriu, cu Atalanta Bergamo, scor 1-0 (1-0).

06 Ianuarie 2013, 18:01 (actualizat 06 Ianuarie 2013, 23:49) |
Adrian Stoian, la primul meci pentru Chievo după o lună

Adrian Stoian a jucat pentru prima dată în 2013 în avanposturile echipei Chievo Verona, în victoria cu scorul de 1-0 (1-0) în faţa Atalantei Bergamo, pe stadionul "Marc Antonio Bentegodi". Unicul gol al meciului a fost înscris de Isaac Cofie ('37), dintr-o pasă a ex-stelistului Cyril Thereau.

Acesta a fost primul meci în care a jucat craioveanul de 21 de ani, care a fost schimbat în minutul 84 cu David di Michele, după partida Genoa - Chievo: 2-4 (din 2 decembrie 2012), în care atacantul venit în vară de la Bari a înscris ultimul gol al meciului şi al patrulea al formaţiei sale.

De menţionat că partida cu Atalanta a fost a doua ca titular pentru Stoian, după victoria de pe teren propriu cu Sampdoria, scor 2-1 (din 6 octombrie).

Alte rezultate înregistrate duminică în etapa a XIX-a a campionatului Italiei:

• Udinese - Internazionale: 3-0 (Antonio di Natale '63, '79, Luis Muriel '75) - oaspeţii, de la care a lipsit Cristian Chivu, accidentat, au evoluat în inferioritate numerică din minutul 65, după eliminarea brazilianului Juan
  • Juventus - Sampdoria: 1-2 (Sebastian Giovinco '24 / Mauro Icardi '53, '69) - oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 32, după eliminarea mijlocaşului dreapta Gaetano Berardi
  • AC Milan - Siena: 2-1 (Bojan Krkic '67, Gianpaolo Pazzini '80-penalty / Michele Paolucci '87)
  • Fiorentina - Pescara: 0-2 (Jonathas '57, Mervan Celik '90+1)
  • Genoa - Bologna: 2-0 (Marco Borriello '57, '73) - oaspeţii au încheiat meciul în 9 jucători de câmp, după eliminarea lui Tiberio Guarente ('90+3).
  • Parma - Palermo: 2-1 (Ishak Belfodil '62, Amauri '90+3 / Igor Budan '85)
  • Napoli - AS Roma: 4-1 (Edinson Cavani '4, '48, '70, Christian Maggio '90 / Pablo Daniel Osvaldo '73) - la oaspeţi, care au încheiat meciul în inferioritate numerică (atacantul Miralem Pjanic a fost eliminat în minutul 75), portarul Bogdan Lobonţ a fost rezervă