LIGUE 1

Adrian Mutu a marcat al treilea gol pentru Ajaccio

Atacantul Adrian Mutu a înscris primul său gol pe stadionul "François Coty", în meciul Ajaccio - Reims: 2-0.

12 Decembrie 2012, 22:02 (actualizat 13 Decembrie 2012, 01:54) |
Adrian Mutu a reuşit primul gol în faţa fanilor lui Ajaccio

Ajaccio a urcat pe locul 13 în Ligue 1, după a cincea victorie a sezonului, 2-0 (1-0), pe teren propriu, cu formaţia Reims. Adrian Mutu a deschis scorul în minutul 31, astfel că atacantul de 33 de ani a marcat pentru prima dată în faţa fanilor corsicani, iar autogolul lui Mickael Tacalfred ('77) a "închis tabela".

De asemenea, românul a primit un cartonaş galben în minutul 51, al cincilea astfel de avertisment de-a lungul sezonului, şi a fost înlocuit în minutul 82, de unul dintre cei trei senegalezi din lot, Sigamary Diarra.

Celelalte două reuşite ale lui Adrian Mutu au avut loc în deplasările de la Lorient, scor 4-4 (în 28 octombrie), respectiv de la Nancy, scor 1-1 (în 24 noiembrie).

Alte rezultate din etapa a XVII-a a campionatului Franţei:

• Brest - Montpellier: 1-2 (Eden Ben Basat '14 / Johan Martial '21-autogol, John Utaka '57)
  • Olympique Lyon - Nancy: 1-1 (Michel Bastos '83 / Jordan Loties '74)
  • Lorient - Sochaux: 2-0 (Alain Traore '44, Lamine Kone '53)
  • Evian - Troyes: 2-0 (Cedric Barbosa '30, '71)
  • Bastia - Olympique Marseille: 1-2 (Anthony Modeste '82 / Mathieu Valbuena '15, Andre Ayew '70-penalty)

Joi se va disputa întâlnirea Bordeaux - Saint-Etienne, iar vineri se va juca şi meciul Rennes - Valenciennes.