LIGUE 1

Adrian Mutu a marcat al cincilea gol pentru Ajaccio în Ligue 1

Adrian Mutu a înscris unicul gol al echipei sale, Ajaccio, în remiza de pe teren propriu de sâmbătă, cu Valenciennes, scor 1-1.

Românul de 34 de ani a ratat şi un penalty în minutul 66.
19 Ianuarie 2013, 22:51 (actualizat 19 Ianuarie 2013, 23:24) |
Adrian Mutu le-a cerut scuze fanilor pentru penalty-ul ratat

Adrian Mutu a ratat şansa de a izbuti prima "dublă" pentru Ajaccio, în remiza de sâmbătă, cu Valenciennes, scor 1-1 (1-0). Atacantul a deschis scorul în minutul 30, dar a ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 66, portarul oaspeţilor, Penneteau reţinând "scăriţa" piteşteanului.

Valenciennes, care a jucat în inferioritate numerică după eliminarea fundaşului central Brou Angoua ('64), în urma unui fault dur asupra românului, au egalat în minutul 69, prin Opa Nguette.

Acesta a fost al 13-lea meci ca titular al lui Adrian Mutu la Ajaccio, în Ligue 1, şi al 15-lea în total. Celelalte 4 goluri reuşite de românul de 34 de ani au fost reuşite în meciurile cu Lorient (scor 4-4, în deplasare, în 28 octombrie), Nancy (scor 1-1, în deplasare, în 24 noiembrie), Reims (2-0, pe teren propriu, în 12 decembrie) şi Rennes (2-4, "acasă", în 22 decembrie).

Alte rezultate din etapa a XXI-a a campionatului Franţei:

• Ol. Lyon - Evian: 0-0
  • Sochaux - Reims: 1-0 (Loic Poujol '15)
  • Ol. Marseille - Montpellier: 3-2 (Andre Ayew '14, Jordan Ayew '79, Andre Gignac '90+1 / Emanuel Herrera '15, John Utaka '56)
  • Lorient - Troyes: 3-2 (Kevin Monnet-Paquet '20, Enzo Reale '27, Gregory Bourillon '83 / Jeremie Brechet '66, Fabien Camus '88)
  • Brest - Saint-Etiennes: 0-1 (Brandao '50) - la oaspeţi, Bănel Nicoliţă este în continuare accidentat
  • Toulouse - Nancy: 2-1 (Franck Tabanou '57, '78 / Lossemy Karaboue '89)