LIGUE 1

Adrian Mutu a înscris al patrulea gol pentru Ajaccio

Echipa de primă ligă franceză Ajaccio a suferit al doilea eşec la rând în campionat, 2-4 (2-2), pe teren propriu, cu Rennes, într-un meci în care atacantul român Adrian Mutu a deschis scorul în minutul 2.

23 Decembrie 2012, 01:15 (actualizat 23 Decembrie 2012, 01:17) |
Golul lui Adrian Mutu nu a purtat noroc lui Ajaccio în meciul cu Rennes

Adrian Mutu a marcat pentru a patra oară în campionat pentru Ajaccio, în meciul de pe teren propriu, cu Rennes, pierdut de corsicani cu 4-2 (2-2). Partida a întreruptă, din cauza incidentelor din tribună, în minutele 73 şi 78.

Românul de 33 de ani, care avea să fie schimbat în minutul 80 cu atacantul francez de 21 de ani Andy Delort, a deschis scorul în minutul 2, oaspeţii au egalat prin Julien Feret ('17), gazdele au preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj, graţie reuşitei lui Fousseni Diawara ('42), dar prima repriză s-a încheiat la egalitate, în urma golului marcat de Romain Alessandrini ('44). Oaspeţii au plecat de la Ajaccio cu toate cele trei puncte, prin reuşitele lui Cheick Diarra ('60) şi Julien Feret ('72).

Celelalte goluri izbutite de Adrian Mutu pentru Ajaccio au fost marcate în deplasările de la Lorient (4-4, în 28 octombrie) şi de la Nancy (1-1, în 24 noiembrie), respectiv în partida de pe teren propriu cu Reims (2-0, în 12 decembrie).

Echipa din Corsica a fost condusă de pe banca tehnică de secundul Thierry Debes. Noul antrenor, tehnicianul de 59 de ani Albert Amon, îşi va prelua atribuţiile în data de 2 ianuarie.

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a XIX-a din Ligue 1:

Vineri

Brest - PSG: 0-3 (Ibrahimovic '55, Gameiro '74, Mendy '90+2-autogol)

Sâmbătă

• Lille - Montpellier: 4-1 (Congre '24-autogol, Payet '43, Roux '63, Ryan Mendes '75 / Camara '83)
  • Lorient - Reims: 2-2 (Barthelme '48, Pedrinho '90+2 / Fortes '6, Courtet '70)
  • Girondins Bordeaux - Troyes: 0-0
  • Olympique Lyon - OGC Nice: 3-0 (Lisandro Lopez '40, Reveillere '56, Gomis '77-penalty)
  • Bastia - AS Nancy 4-2 (Rothen '9, Modeste '13, '63, Yatabare '26 / Moukandjo '51, Luiz '76)