A fost alertă marți seară în județul Brașov după ce un autocar cu 29 de persoane la bord s-a răsturnat DN 1, la ieșirea din Codlea spre Făgăraș. Opt pasageri au fost răniți, dar în final doar doi au rămas internați. Polițiștii au deschis o anchetă pentru a stabili cum s-a produs accidentul.
Autocarul se deplasa pe DN1, dinspre Brașov către Sibiu. La un moment dat, pe fondul neadaptării vitezei la drumul acoperit cu zăpadă, șoferul a pierdut controlul iar autovehiculul s-a răsturnat pe marginea drumului.
Autocarul a fost serios avariat iar patru pasageri au fost transportați la spital pentru investigații medicale.
Doar doi au rămas internați pentru analize amănunțite.
La fața locului au intervenit trei echipaje SMURD, două ambulanțe și două autospeciale de pompieri. Au fost scurgeri de combustibil din autocar însă nu a existat pericol de explozie.
Pasagerii care au scăpat teferi au fost preluați de un microbuz ISU și au fost cazați temporar la sediul pompierilor din Codlea.
Ulterior au fost preluați de un alt autocar care i-a transportat mai departe spre destinație.
Șoferul, în vârstă de 51 ani, nu consumase alcool. Va fi cercetat pentru vătămare corporală din culpă.