EUROPA LEAGUE

Aalborg - Steaua 1-0 / Campioana României, ca şi eliminată din Liga Europa

Steaua a pierdut meciul din Danemarca, împotriva celor de la Aalborg, scor 1-0, în urma unui gol primit pe contraatac, marcat de Thomas Enevoldsen ('72), astfel că roş-albaştrii au şanse minime de acces în fazele superioare ale Ligii Europa.

Campioana României se mai poate califica în şaisprezecimile competiţiei doar dacă trece de Dinamo Kiev, pe Arena Naţională, în 11 decembrie, iar Aalborg va pierde partida cu Rio Ave, din deplasare.

27 Noiembrie 2014, 21:52 (actualizat 28 Noiembrie 2014, 19:29) |
Constantin Gâlcă

Gruparea din Ghencea nu a mai ratat accesul în şaisprezecimile Ligii Europa din sezonul 2010/2011, dintr-o grupă cu FC Liverpool, SSC Napoli şi FC Utrecht.

Componenţa echipelor:

• Aalborg: 1. Nicolai Larsen - 20. Henrik Dalsgaard, 5. Kenneth Emil Petersen, 26. Rasmus Thelander, 6. Donny Gorter - 30. Andreas Bruhn (14. Mathias Wichmann, '77), 8. Rasmus Wurtz (căpitan), 21. Kasper Risgard, 23. Nicolaj Thomsen - 7. Thomas Enevoldsen ((18. Anders Jacobsen, '74), 11. Nicklas Helenius (9. Thomas Augustinussen, '88). Antrenor: Kent Nielsen. Rezerve neutilizate: 22. Carsten Christensen - 31. Jakob Blaabjerg, 25. Frederik Borsting, 28. Viktor Ahlmann
  • Steaua: 24. Giedrius Arlauskis - 5. Srgian Luchin, 6. Paul Papp, 33. Fernando Varela, 8. Lucian Filip - 55. Alexandru Bourceanu (21. Nicandro Breeveld, '65), 18. Lucian Sânmărtean - 77. Adrian Popa, 7. Alexandru Chipciu, 10. Cristian Tănase (căpitan; 12. Nicolae Stanciu, '77) - 28. Claudiu Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă. Rezerve neutilizate: 95. Valentin Cojocaru - 2. Cornel Râpă, 13. Alin Toşca, 14. Iasmin Latovlevici, 97. Robert Vâlceanu

Arbitri: Felix Zwayer - Guido Kleve, Markus Haecker - Tobias Stieler, Robert Hartmann - Frank Willenborg (toţi din Germania).

• faulturi comise: 16 - 14

În primul meci, Steaua a dispus cu 6-0, la București, de Aalborg, în al doilea a fost învinsă de Dinamo, la Kiev, cu 3-1, în etapa a III-a s-a impus greu, cu 2-1, în fața celor de la Rio Ave, pe Arena Națională, iar etapa precedentă a remizat în ultima secundă în Portugalia, cu Rio Ave, scor 2-2.

În celălalt meci al grupei, Dinamo Kiev s-a impus în fața portughezilor de la Rio Ave cu scorul de 2-0 (Jermain Lens '53, Miguel Veloso '77).

50143-101

La finalul partidei, tehnicianul Stelei, Constantin Gâlcă, a susținut că o parte din eșec a fost cauzat de starea deplorabilă a gazonului:

"Suntem dezamăgiţi. Am făcut un meci destul de bun. Am avut ocazii, dar nu le-am fructificat. A venit acel minut în care Papp a alunecat. Am închis jocul bine, dar fotbalul nu poate fi înţeles câteodată. Cred că nici starea terenului nu ne-a ajutat.

Trebuie să avem mare încredere că vom câştiga meciul cu Dinamo. Aalborg va avea un o partidă grea în Portugalia. E un teren dificil acolo. Rio Ave a făcut meciuri bune şi în campionat. Ar fi o dezamăgire să nu ajungem în primăvara europeană. Asta ne-am propus de la început şi ne dorim în continuare acest lucru", a declarat tehnicianul Stelei pentru DigiSport.

La rândul său, mijlocașul Lucian Sânmărtean s-a declarat dezamăgit de rezultatul final, mai ales că roș-albaștrii au ratat numeroase ocazii imense:

"E destul de greu să digerăm această înfrângere după o primă repriză bună în care am avut multe ocazii. În repriza a doua au marcat pe o greşeală a noastră, pe final puteam să egalăm. Ei au încercat să îşi ia revanşa, să închidă foarte mult jocul. Păcat de rezultat, suntem obligaţi să câştigăm ultimul meci.

Terenul a fost destul de prost, dar asta nu e o înfrângere. Am ajuns unde nu ne doream, stăm la mâna rezultatelor. Voi discuta cu oficialii Stelei şi dacă se doreşte o prelungire a contractului, rămân", a declarat Lucian Sânmărtean pentru sursa citată.

Nu în ultimul rând, mijlocașul Alexandru Chipciu a susținut că Steaua este o echipă mai valoroasă decât Aalborg.

"Fotbalul nu e explicabil mereu. În seara asta, din păcate, noi am fost cei ghinionişti. Cred că a fost unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre de când a venit Mister. Dar, din păcate, nu am reuşit să câştigăm. Cred că am demonstrat că sutem mult mai buni ca ei, dar tabela a indicat la final altceva.

Sper să învăţăm câte ceva din această înfrângere. Chiar am citit în cartea lui Alex Ferguson că, după unele înfrângeri, au venit rezultate extraordinare. Sper asta să se întâmple şi cu noi.

Eu cred că putem câştiga cu Dinamo Kiev. Dacă portughezii vor folosi prima echipă, cred că îi va fi greu lui Aalborg să se impună acolo. E un teren pe care se câştigă foarte greu", a spus și Alex Chipciu la DigiSport.

Aalbork BK este a patra echipă daneză pe care o întâlnește Steaua în cupele europene:

• 1985 / 1-1 (d) și 4-1 (a) cu Vejle Boldklub, în runda I a Cupei Campionilor Europeni
  • 1992 / 2-3 (d) și 2-1 (a) cu AGF Aarhus, în turul al II-lea al Cupei Cupelor - partide în care actualii tehnicieni ai Stelei și lui Aalborg au fost adversari
  • 2012 / 1-0 (a) și 1-1 (d) cu FC Copenhaga, în grupele Ligii Europa

Steaua a trecut de campioana Norvegiei, Strømsgodset, în turul al doilea al Ligii Campionilor , respectiv de cea a Kazahstanului, FC Aktobe, în turul al III-lea, dar a fost eliminată în play-off-ul Ligii Campionilor de Ludogoreț Razgrad (1-0 și 0-1, 5-6 după penalty-uri).

De partea cealaltă, Aalborg, aflată la primul duel cu o echipă românească, a eliminat-o pe Dinamo Zagreb în turul al treilea al Ligii Campionilor (0-1 pe teren propriu și 2-0 în deplasare), dar a fost eliminată de APOEL Nicosia în play-off (1-1 în Danemarca și 0-4 în Cipru). Gruparea înființată în 1887 a mai suferit înfrângeri usturătoare în cupele europene: 1-8 contra polonezilor de la Górnik Zabrze (în primul tur al Cupei Cupelor, în 1970), 0-5 cu ibericii de la Deportivo la Coruna (primul tur al Cupei UEFA, în 1993), 2-8 contra olandezilor de la Heerenveen (în grupele Intertoto, în 1997), ori 3-6 contra spaniolilor de la Villarreal (grupele Ligii Campionilor, în 2008).

Steaua este recordmena Europei în ceea ce privește calificarea în grupele competițiilor continentale, venind din tururile preliminare, cu 11 astfel de performanțe. În această inedită ierarhie, Steaua este urmată de Dinamo Kiev, cu nouă astfel de performanțe. Clasamentul calificărilor consecutive în grupe, directe sau venind din preliminarii, este condusă de Manchester United (18), Real Madrid, Bayern Munchen şi PSV Eindhoven (cu câte 17).

Rezultatele complete din etapa a V-a a grupelor Ligii Europa:

GRUPA  A

FC Zürich - Apollon Limassol: 3 - 1 (Berat Djimsiti '31, Yacine Chikhaoui '38-penalty, '59-penalty / Farley Rosa '23) - din echipa oaspeților, antrenați de Ioan Andone, a lipsit mijlocașul Nicolae Grigore

Villarreal - Borussia Mönchengladbach: 2 - 2 (Luciano Vietto '26, Denis Cherișev '63 / Raffael Caetano '55, Granit Xhaka '67)

• AC Torino - FC Brugge: 0 - 0
  • Helsingin Jalkapallokubi - FC Copenhaga: 2 - 1 (Gideon Baah '29, Macoumba Kandji '90+3 / Per Nilsson '89)

• Tottenham Hotspur - Partizan Belgrad: 1 - 0 (Benjamin Stambouli '49) - la gazde, fundașul Vlad Chiricheș a fost integralist
  • Asteras Tripolis - Beșiktaș Istanbul: 2 - 2 (Jeronimo Barrales '72, Facundo Parra '82 / Demba Ba '15, Gokhan Töre '61-penalty) - la gazde, fundașul Dorin Goian a fost integralist, dar a primit un cartonaș galben în minutul 61, după ce a provocat lovitura de pedeapsă din care turcii au punctat a doua oară. Oaspeții au jucat în 9 jucători de câmp din minutul 73, după eliminarea mijlocașului canadian Atiba Hutchinson