Trei români care lucrează în străinătate şi aşteptau cu bucurie să ajungă acasă, în Bacău, să fie lângă cei dragi de Crăciun, au fost grav răniţi în urma unui accident. Veneau împreună cu încă șase persoane cu un microbuz din Italia şi, în Hunedoara, la Mintia, acesta a intrat într-un tir. Va avertizăm că urmează informații și imagini care vă pot afecta emoțional.
Șoferul microbuzului a încercat să evite lovirea mașinii din față care s-a decis brusc să intre într-o parcare. A făcut o manevră și a intrat pe contrasens, direct într-un tir.
Nouă persoane erau în microbuzul care venea din Italia. Printre acestea, și un copil de 12 ani. Urmau să ajungă la Bacău pentru a petrece sărbătorile alături de rude.
Din cauza numărului mare de victime, a fost declanșat planul roșu de intervenție. Mai multe echipaje au fost mobilizate la locul accidentului.
Șoferul microbuzului este cercetat pentru vătămare corporală din culpă.