STRANIERI

A doua "dublă" pentru Adrian Mutu la Ajaccio

Atacantul Adrian Mutu a marcat ambele goluri ale echipei sale, AC Ajaccio, în eşecul de la Saint-Etienne, scor 2-4 (1-1), într-un restanţă din etapa a XXXIII-a a campionatului Franţei.

Acesta a fost al zecelea gol stagional în Ligue 1 pentru românul de 34 de ani.

25 Aprilie 2013, 01:17 |
Adrian Mutu / FOTO: ac-ajaccio.com

Adrian Mutu a reuşit a doua doppietta în Ligue 1 pentru Ajaccio, în meciul de la Saint-Etienne, scor 2-4 (1-1).

Atacantul de 34 de ani, care a bifat al 20-lea meci ca integralist pentru alb-roşii, a deschis scorul în minutul 15 şi a punctat pentru 3-2 în minutul 76. Gazdele, la care mijlocaşul Bănel Nicoliţă a fost doar rezervă, s-au impus prin golurile reuşite de Pierre Aubameyang ('23, '88), Mathieu Bodmer ('48) şi Renaud Cohade ('50).

Prima "dublă" izbutită de Adrian Mutu pentru Ajaccio a avut loc în victoria de pe teren propriu cu Olympique Lyon, în 3 februarie, când corsicanii au învins cu 3-1.

Sâmbătă, Ajaccio va primi vizita campioanei Montpellier.

Tot miercuri a mai avut loc o partidă restantă din Ligue 1, Rennes - Troyes: 1-2.