VIDEO TELEJURNAL

27 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni. Gloriile Stelei au sărbătorit cupa din 1986

În urmă cu 27 de ani, Steaua Bucureşti realiza cea mai mare performanţă a fotbalului românesc: câştigarea Cupei Campionilor Europeni. Echipa antrenată de Emeric Ienei şi Anghel Iordănescu a reuşit să învingă Barcelona, după ce Helmuth Duckadam a apărat patru lovituri de la 11 metri. Finala de la Sevilla a fost comentată de Teoharie Coca Cozma.

07 Mai 2013, 20:45 (actualizat 07 Mai 2013, 22:24) |
27 de ani de la marea finala

Cel mai mare atuu al nostru a fost orţa echipei şi unitatea noastră, declara Helmuth Duckadam după mare meci.

A fost o emoţie, o trăire unicat. Toţi erau curajoşi cu metalitate de învingători, care pe mine m-a copleşit uneori, spune Teoharie Coca Cozma, după 27 de ani de la marele meci.

Câţiva dintre fotbaliştii care au câştigat Cupa Campionilor în 1986 s-au reunit, marţi, pentru a-şi aminti de cea mai bună performanţă a unei echipe româneşti de club. Sufletul petrecerii a fost chiar eroul meciului de la Sevilla, Helmuth Duckadam.