Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
20 motive pentru care mi-a plăcut Mondialul din Brazilia
17 Iulie 2014, 13:39 (actualizat 17 Iulie 2014, 15:25)
S-a terminat?! S-a terminat! În euforia de după finala Germania – Argentina , când, după cum ştiţi, echipa antrenorului meu favorit a câştigat, am scăpat din vedere un aspect important: Campionatul Mondial a ajuns la final. Eu ce fac acum, fără meciuri de comentat, fără băieţii simpatici de la Mondial, fără pronosticuri, concursuri si glume despre...
De ce a meritat Germania să câştige Cupa Mondială, de ce merita Argentina să câştige
15 Iulie 2014, 01:00 (actualizat 17 Iulie 2014, 14:58)
Prea multe nu mai pot fi spuse după finala Germania-Argentina de duminică. Imaginile vorbesc de la sine. V-am ţinut la curent în timp real cu ce s-a întâmplat la finală, mai ales cu detaliile trecute cu vederea de comentatori. Germania a meritat să câştige Cupa Mondială, dar Argentina a fost şi ea doar la un pas de a deveni campioana lumii.
GERMANIA, NOUA CAMPIOANĂ MONDIALĂ. Un altfel de LIVE TEXT de la finala cu Argentina
13 Iulie 2014, 21:58 (actualizat 14 Iulie 2015, 15:40)
Marea finală Germania - Argentina. Aţi putut-o  vedea în direct la TVR1 şi TVRHD, dar şi live text şi video AICI . Eu v-am ţinut la curent cu lucrurile care, de obicei, le scapă comentatorilor.
10 motive pentru care vreau ca Argentina... sau Germania să câştige Cupa Mondială
13 Iulie 2014, 17:11 (actualizat 17 Iulie 2014, 15:01)
Finala Germania-Argentina e, pentru mine, un fel de război fratricid: am să ţin cu ambele echipe, dacă îmi este permis acest "paradox microbistic". În sufletul meu se dă, cum să vă spun, o bătălie cam ca la vârful Bisericii Catolice : se ştie că Papa Francisc, microbist convins, e argentinian, în timp ce Papa Emerit Benedict al XVI-lea e de origine...
Cei mai sexi antrenori de la Mondial sau de ce am început să mă uit la meciurile din Brazilia
13 Iulie 2014, 20:02 (actualizat 13 Iulie 2014, 20:53)
Pentru că antrenorul german şi secundul lui par selectaţi chiar dintr-un clasament al celor mai frumoşi bărbaţi, m-am gândit că, după topul fotbaliştilor , să fac şi unul al celor mai sexi antrenori. (Răutăcioşii ar spune că am vrut să fac acest clasament special pentru Jogi şi Hans!!). Căutarea antrenorilor frumoşi care-i conduc spre victorie...
11+11=Echipa celor mai sexi fotbalişti de la Mondialul din Brazilia
12 Iulie 2014, 19:46 (actualizat 12 Iulie 2014, 20:09)
Am muncit din greu, împreună cu colegele din redacţie, să găsim cei mai sexi fotbalişti de la Mondialul din Brazilia. Nu e deloc treabă uşoară sau frivolă, cum s-ar putea crede.
"Cel mai trist om din Brazilia" i-a oferit "trofeul" unei suportere germane la finalul meciului
Fifi şi FIFA. Cel mai înfocat fan al Braziliei
10 Iulie 2014, 12:09 (actualizat 10 Iulie 2014, 14:17)
Fotografia cu un suporter brazilian plângând în timp ce ține în braţe o replică a trofeului Cupei Mondiale a făcut înconjurul lumii, după înfrângerea umilitoare a țării gazdă în fața Germaniei, scor 1-7.
7-1 este un scor care ucide spectacolul. FIFA, fă ceva, schimbă regulamentul!
09 Iulie 2014, 15:18 (actualizat 09 Iulie 2014, 15:20)
Aseară, la semifinala Germania-Brazilia , am ajuns la concluzia că prea multe goluri strică în fotbal. Când Brazilia era condusă cu 0-4, deja marcatorul nr. 4 nu se mai bucura, stadionul era într-un murmur de pauză, iar comentatorul nu mai avea cuvinte. Ăsta nu e fotbal, mi-am zis, nu-mi place.
Opriţi meciul, vreau să cobor! Măcel la Belo Horizonte sau noaptea în care fiesta a fost germană
Fifi și FIFA. Suporter brazilian
09 Iulie 2014, 16:54 (actualizat 09 Iulie 2014, 19:35)
Toată lumea ştie că am vrut să câştige Germania. Şi speram la un meci normal, la un scor de 1-0, 3-2 pentru Germania, sau, hai, prelungiri şi apoi 11 metri. Un meci normal, un meci frumos, între două foste campioane mondiale, între doi titani ai fotbalului, cum anunţau comentatorii de sport. În schimb, am avut parte de un măcel în toată regula.
Finală à la carte sau în ce limbă se va juca fotbal pe 13 iulie la Rio de Janeiro
Fifi si FIFA. Suporteri francezi
07 Iulie 2014, 21:19 (actualizat 09 Iulie 2014, 16:39)
După "calculele hârtiei" (vedeţi că am învăţat argoul fotbalistic?), la finala campionatului Mondial din Brazilia s-ar putea vorbi următoarele combinaţii de limbi de circulaţie internaţională (sau naţională, după caz): portugheza şi spaniola, portugheza şi olandeza, germana şi olandeza sau germana şi spaniola.
Keep calm and love football, după două zile de pauză
04 Iulie 2014, 16:58 (actualizat 04 Iulie 2014, 17:37)
Au fost două zile de pauză, dar de azi reîncepe. A fost un moment de respiro de care m-am bucurat. Totuşi, meciul SUA-Belgia mi-a rămas în memorie, am vorbit cu iubi despre joc, despre portar şi despre performanţa echipei americane.
Visul american care a durat fix... 120 de minute. Aşa să ne apere Howard!
02 Iulie 2014, 20:09 (actualizat 02 Iulie 2014, 20:12)
Belgia - SUA: 17 – 1. Cam acesta ar fi fost scorul real al partidei de marţi, dacă portarul american nu şi-ar fi dat sufletul pe teren. A scos 15 goluri... ca şi marcate. Motiv pentru care cineva a schimbat pe Wikipedia numele secretarului american al Apărării din Chuck Hagel în Tim Howard. "Datorită lui am putut  să visăm timp de 120 de minute", a spus...
Carnavalul din tribune, la CM. Cum se mai costumează suporterii la meciuri
28 Iunie 2014, 14:05 (actualizat 28 Iunie 2014, 23:03)
Am adormit în vuiet de tribune, pe programul 1 era Coreea de Sud-Belgia , iar pe 2 Algeria-Rusia . Tocmai când vânam şi eu noi modele de frizuri ale suporterilor…Dar mi-am propus ca la următoarele meciuri să-mi iau revanşa şi să rezist până la fluierul final.
VIDEO Lecţii la Mondial: Cum să-ţi aliniezi coechipierii şi glume cu perdea (de apă) la antrenor
26 Iunie 2014, 17:21 (actualizat 26 Iunie 2014, 17:36)
Meciul Nigeria - Argentina a oferit câteva momente cel puţin simpatice. Nimeni nu a fost muşcat, din fericire toată lumea a scăpat teafără.
Obiectiv atins la Mondial: Suarez l-a muşcat, în sfârşit, pe Chiellini
25 Iunie 2014, 17:49 (actualizat 25 Iunie 2014, 18:04)
Credeam că le-am văzut pe toate la Campionatul ăsta Mondial, dar fiecare zi de fotbal îmi oferă surprize. În timpul meciului cu Italia, uruguayanul pe care l-am admirat acum câteva zile pentru pectoralii bine evidenţiaţi în tricoul mulat s-a aruncat feroce la umărul unui adversar şi l-a muşcat...  cu mare poftă.
Cel mai exuberant antrenor de pe planetă sau lecţie mexicană de fericire
24 Iunie 2014, 18:27 (actualizat 25 Iunie 2014, 10:23)
Că mexicanii sunt pasionali o ştie toată lumea. La meciul de  aseară cu Croaţia  au dat o adevărată lecţie de fericire, în frunte cu antrenorul Miguel Herrera. Imaginile nu mai au nevoie de comentarii. Totuşi...
Deci, este vorba despre greci. Oare ivorianul Serey Die a bocit şi acum, că a luat bătaie?
25 Iunie 2014, 15:39
Grecii merg în optimi la CM din Brazilia, ce fericire pe capul lor, ce party sub clar de lună o fi fost aseară la ei în ţară, pe plaje, sau în taverne. Nu am fost inspirată să-mi iau concediu în perioada asta şi să plecăm la greci. Chiar au avut şansa vieţii lor şi, spre deosebire de alţii, nu au ratat-o.
Joachim Löw face strategii pe nisip. Cum se pregătesc nemţii pentru finala cu Argentina
11 Iulie 2014, 23:13 (actualizat 11 Iulie 2014, 23:33)
Cu două zile înainte de finala Mondialului brazilian, antrenorul Germaniei face strategia pe plajele însorite de la Atlantic. Urmează marea confuntare cu Argentina, aşa că Joachim Low încă se gândeşte la planul de atac.
O zi din viața unei microbiste de ocazie sau cum am fost sabotată la meciul Germania – Ghana
22 Iunie 2014, 15:12 (actualizat 23 Iunie 2014, 10:57)
Știți cum mă plângeam la începutul Campionatului Mondial de acest eveniment planetar care „lobotomizează” jumătatea masculină a planetei timp de o lună? Și avertizam despre cum nu vom mai ieși la terasă decât ca să vedem meciuri și nu ne vom mai întâlni, noi fetele, decât ca să vorbim despre cum Campionatul ăsta ne-a dat viața peste cap? Ei bine,...
Ştii cu ce fotbalist mi-ar plăcea să mă ţin de mână la intrarea pe stadion, dacă aş fi mică?
21 Iunie 2014, 11:03
Cred că ar fi o deosebită încântare, exaltare, copil fiind, să te întâlneşti cu vedeta ta preferată, ba chiar să-ţi zâmbească, să te asculte sau chiar să dea mâna cu tine.
Păcat, mare păcat, că n-ai şi tu tricou mulat!
20 Iunie 2014, 17:52 (actualizat 20 Iunie 2014, 17:58)
Nu înţeleg de ce fotbaliştii de la Mondial nu au acelaşi model de tricouri. Ştiu că au sponsori diferiţi, dar nu e posibil ca unii să aibă pectoralii bine evidenţiaţi în tricouri frumos croite, în timp ce alţii să-i ţină ascunşi într-unele lălâi. Mă gândesc serios să le scriu celor de la FIFA, să remedieze cât mai curând problema.
ANALIZA ZILEI De ce a pierdut Spania? Shakira e printre vinovaţi şi tiki-taka a încurcat lucrurile
19 Iunie 2014, 16:14 (actualizat 19 Iunie 2014, 16:43)
Am văzut meciul Spania-Chile şi cred că sunt printre puţinii microbişti care au înţeles că pierderea calificării de către actuala campioană mondială nu este nicio surpriză. O analiză a meciului semnată de Fifi, adică de mine.
Reţetă de atras priviri. Cum m-au ajutat fotbaliştii de la Mondial să mă reinventez
18 Iunie 2014, 12:28 (actualizat 18 Iunie 2014, 13:06)
Azi am plecat la serviciu încălţată cu o sanda bleu şi una portocalie. Ahahaaa, mă felicit că mi-am achiziţionat astă-vară acelaşi model, două perechi, culori diferite. De mică m-a atras combinaţia asta de culori, dar nu am îndrăznit să port.
Americanii şi fotbalul: terenul cu pădure tropicală, mingea cu artificii, selecţionata talibanilor
17 Iunie 2014, 18:10
La Mondialul din Brazilia, ori de câte ori se va înscrie un gol, din minge vor ţâşni mii de artificii. Jucătorii trebuie să reziste arsurilor generate de scântei - la urma urmelor, fotbalul e un sport dur, îşi dă cu părerea o tânără care ia de bună ipoteza unui fals reporter american, de la canalul YouTube College Humor. Un material despre cât de uşor...
Viața nu e prea scurtă ca să înveți germana sau cum l-am dat pe Ronaldo pentru Jogy și Hans
17 Iunie 2014, 15:08 (actualizat 18 Iunie 2014, 10:53)
După cum știți, băieţii din redacţie au propus un concurs de pronosticuri. La fiecare meci, trebuie să spunem cine o să câştige. Și, bineînţeles, trebuie să dăm și pronosticul suprem: cine câştigă Campionatul Mondial. Nu mă hotârâsem încă cu cine să țin, dar aveam o ușoară preferință pentru Argentina: e țara tangoului, iar din puțina mea cultură...
Cum mi-am petrecut prima săptămână de Mondial şi despre cum se mai schimbă bărbaţii
17 Iunie 2014, 15:27 (actualizat 17 Iunie 2014, 15:30)
Prima săptămână de Mondial a coincis cu oblojirea băieţelului meu de doi ani. Prin urmare, nu am fost la curent şi nici nu mi-a păsat de ştirea momentului aflată pe buzele tuturor: Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia. A fost o săptămână petrecută între medicamente, cearcăne, nervi întinşi la maximum pentru că cel mic nu mănca nimic toată ziua....
Ce face Ronaldo când joacă Real Madrid cu Portugalia? 20 de întrebări inocente despre fotbal
16 Iunie 2014, 15:49 (actualizat 16 Iunie 2014, 17:21)
De când a început Campionatul Mondial de fotbal, bărbații au, pe lângă discuțiile omniprezente și interminabile despre fazele din meciul de aseară și pronosticuri pentru meciurile de azi, o nouă pasiune: să ironizeze în fel și chip lipsa de minime cunoștințe despre fotbal a femeilor din jurul lor. Nici măcar nu le trece prin cap că în toată povestea asta...
Anglia-Italia, între cocktailul cu Steven Gerrard la Copacabana şi ploaia englezească din Bucureşti
Steven Gerrard
15 Iunie 2014, 16:20 (actualizat 15 Iunie 2014, 18:10)
Nu am ştiut până în ultimul moment cu cine să ţin la meciul Anglia – Italia . Am tot auzit că e meciul zilei, că e important şi mi-am spus că trebuie să am şi eu o favorită, după nişte criterii cât mai serioase. Începutul meciului m-a prins uitându-mă la tv şi mi-a dat un motiv... foarte serios să ţin cu englezii.
Spania - Olanda unu la ciiiinci?! Monolog cu aromă de papaya şi portocală mecanică
14 Iunie 2014, 12:00 (actualizat 14 Iunie 2014, 14:25)
Am pariat cu colegii pe victoria Olandei la meciul de aseară. 2 la 1 pentru Olanda. (Nu mă întrebaţi de ce. Poate pentru că i se spune "Portocala mecanică" şi mi-au plăcut atât romanul, cât şi filmul. Sau poate pentru că în Spania am fost deja, Olanda e undeva pe lista viitoarelor destinaţii). Când am plecat de la lucru, pe la 23 şi ceva, atât era...
Cu cine am ţinut la primul meci de la Mondial şi cum fotbaliştii brazilieni nu ştiu să se îmbrace
13 Iunie 2014, 16:36 (actualizat 13 Iunie 2014, 21:29)
Am văzut şi eu aseară primul meu meci întreg, Brazilia şi Croaţia, dar, sincer să vă spun, nu m-a impresionat. Nici ceremonia de deschidere n-a fost cine ştie ce, dar măcar acolo brazilienii s-au îmbrăcat frumos. Iar J. Lo are un posterior mai mare decât vocea.
1
StirileTVR.RO PE FACEBOOK