Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
Brazilia, în direct! Calmul german, calculul brazilian
08 Iulie 2014, 21:40 (actualizat 08 Iulie 2014, 21:42)
Prima semifinală la Mondialul brazilian, un duel al titanilor din Europa-America de Sud. La casele de pariuri, Brazilia şi Germania sunt cotate cu şanse egale la victorie. Cu detalii de la  Belo Orizonte, Marian Olaianos, comentatorul meciului de marţi seară.
Bogdan Tomulică: "Brasilia, un oraş aparte"
Bogdan Tomulica, comentator TVR
04 Iulie 2014, 20:01
Brasilia este un oraș aparte pentru Brazilia. Daca ai fost plecat pe Lună, nu știi că este Copa do Mondo și ai aterizat la Brasilia nu îți dai sub nicio formă seama că și acest colț de lume găzduiește cea mai importantă competiție sportivă a lumii!
EMIL HOSSU LONGIN: Puțin despre fotbal, mai mult despre țara lui
Emil Hossu Longin, comentator TVR
03 Iulie 2014, 11:32
S-au dus trei săptămâni de Brazilia, Cupa Mondială a ajuns la sferturile de finală. Am stat în două orașe, am comentat deja opt meciuri, m-am entuziasmat, am fost sedus, surprins și contrariat în egală măsură. Am plecat cu câteva prejudecăți, care mi s-au spulberat în perioada asta.
Brazilia, în direct! Emil Hossu Longin: Favoritele au tremurat serios, dar au mers mai departe
02 Iulie 2014, 22:28 (actualizat 02 Iulie 2014, 22:49)
Zi de pauză la Mondialul din Brazilia. Au mai rămas în competiţie 8 echipe. Cele mai bune! Toate formaţiile calificate în sferturi şi-au câştigat grupele din care au făcut parte. Cu detalii, Emil Hossu Longin, aflat la Salvador.
Argentina ajunge în sferturi. Golul victoriei din meciul cu Elveţia, înscris în min. 118
01 Iulie 2014, 22:31
Argentina ajunge cu emoţii în sferturile de finală. A fost nevoie de două reprize de prelungiri pentru ca Messi şi compania să poată răpune Elveţia. Golul salvator a venit de la Di Maria, în minutul 118.
Francezii au ajuns în sferturile de finală la C.M. Corespondenţă de la Florin Mihoc
30 Iunie 2014, 23:01
Franţa e în sferturile de finala ale Campionatului Mondial de Fotbal. Francezii au câştigat meciul cu 2 -0, în faţa nigerienilor.
Marian Olaianos: Olanda ţine în viaţă speranţele Europei de a se impune pe pământ sud-american
29 Iunie 2014, 21:55
Olanda a bătut Mexicul în minutul 94, duminică seară. Portocala mecanică a întors soarta partidei în doar 6 minute. Şi merge în sferturile de finală. Marian Olaianos a comentat meciul de la Fortaleza.
Emil Hossu-Longin, înainte de partida Uruguay - Columbia: Celeştii par favoriţi
28 Iunie 2014, 22:22
Spectacolul Mondialului continuă la Televiziunea Română. Avem 4 zile pline, cu câte două meciuri care vor decide echipele calificate în sferturile acestui turneu final. Un meci foarte interesant este programat de la ora 23. Trimisul special al TVR în Brazilia, Emil Hossu Longin, a relatat la Telejurnal despre înfruntarea dintre cele două echipe...
Emil Hossu Longin: "A fost cea mai frumoasă fază a grupelor unui CM, poate din istorie"
27 Iunie 2014, 22:39
S-a încheiat faza grupelor la Mondialul brazilian: goluri multe, faze spectaculoase, unele controversate, victorii anunţate şi eşecuri răsunătoare. Aşa am putea descrie, în câteve cuvinte, turneul final de până acum, dar tragem linie după această etapă împreună cu Emil Hossu-Longin. Programul şi rezultatele CM 2014
Mai este doar un loc liber în optimi
26 Iunie 2014, 22:18
Germania a învins SUA cu 1 la 0. Chiar dacă au pierdut, americanii merg şi ei în optimi împreună cu germanii, pentru că Portugalia nu a obţinut o victorie la scor în faţa Ghanei. Echipa lui Cristiano Ronaldo i-a învins pe africani cu 2 la 1. Tot joi seară se vor juca ultimele două meciuri din grupe. Detalii despre toate meciurile a oferit la Telejurnal...
Germania sau Argentina? Pregătiri înainte de marea finală
11 Iulie 2014, 23:32 (actualizat 11 Iulie 2014, 23:33)
Antrenorii pun la punct strategii şi scheme tactice, suporterii se pregătesc de spectacol, iar jurnaliştii fac analize şi trag concluzii. Emil Hossu Longin ne dă ultimele informaţii din Brazilia.
Argentina şi Nigeria aşteaptă meciurile finale ale grupei E, ca să-şi cunoască adversarele
25 Iunie 2014, 22:13 (actualizat 26 Iunie 2014, 02:06)
Meciuri cu multe goluri miercuri seară la Mondialul din Brazilia. S-a încris de 9 ori în cele două jocuri care au decis cine merge mai departe din grupa F. Argentina era deja calificată înaintea partidei din această seară pe care a câştigat-o cu 3 la 2 în faţa Nigeriei.
Emil Hossu-Longin: Dracii roşii au şanse mari să câştige grupa
22 Iunie 2014, 21:25
Belgia merge mai departe la Cupa Mondială din Brazilia. Belgienii au câştigat duminică cu 1-0 meciul din grupa cu Rusia, echipa care după două jocuri nu are decât un punct.
Dragoş Bocanaciu: "Bosnia-eliminată, cel mai bun lucru pe care îl poate face pentru CM"
Dragos Bocanaciu, comentator TVR in Brazilia
22 Iunie 2014, 10:04 (actualizat 23 Iunie 2014, 16:44)
Îmi era dor să vad la acest Mondial echipa României. Urmărind Bosnia în meciul cu Nigeria m-am calmat. Nu am văzut, din motive obiective, partida Nigeria – Iran, dar ce-am privit la televizor în confruntarea dintre bosniaci şi africani mi s-a părut cea mai penibilă întâlnire de la acest Mondial.
Bogdan Tomulică: TRIPLE "C" - Columbia, Chile, Costa Rica
Bogdan Tomulica, comentator TVR
21 Iunie 2014, 13:52
Columbia, Chile, Costa Rica, o tripletă pe care nimeni nu a luat-o în seamă înaintea Mondialului brazilian! Mai ales că, exceptând Columbia, celelalte două erau considerate carne de tun în niște grupe infernale! Însă, legenda cu David și Goliat continuă să funcționeze și în vremurile noastre!
Dragoș Bocanaciu: ”Europa pierde teren”
dragos bocanaciu, comentator TVR
20 Iunie 2014, 23:16 (actualizat 21 Iunie 2014, 00:15)
Continuă dezastrul Europei pe pământ sudamerican. După Spania și Anglia deja eliminate, cu Grecia și Croaţia cu șanse reduse după cum au jucat până acum, vine rândul Italiei să fie în pericol la ultimul meci din grupă în care va întâlni Uruguay-ul lui Luis Suarez.
Emil Hossu-Longin: Franţa şi Elveţia au dezvoltat o rivalitate fotbalistică extraordinară
20 Iunie 2014, 21:50
Seara mondialului de fotbal continuă cu meciul Franţa-Elveţia. Învingătoarea se poate considera calificată în optimi de pe locul întâi din grupă. La mondialul din 2006, întâlnirea dintre cele două s-a încheiat la egalitate. Pe stadionul din Salvador este şi Emil Hossu-Longin, trimis al TVR în Brazilia, care a relatat la Telejurnal despre meciul...
Emil Hossu Longin: "Determinare ca a chilienilor nu am văzut prea des în 17 ani de presă sportivă"
Emil Hossu Longin, comentator TVR
20 Iunie 2014, 10:17
N-aveam chef de socializat la ora aia. La 4.15 dimineața, în aeroportul din Salvador, așteptam îmbarcarea pentru Rio de Janeiro și mă străduiam să nu adorm. Nu mi-era ușor, mai ales ca avusesem un somn agitat în orele de după Croația-Camerun din cauza unui vecin care a sforăit atât de tare încât s-au scuturat petalele florii din tabloul din cameră.
A opta zi la mondiale. Cum se pregătesc jucătorii şi suporterii
19 Iunie 2014, 18:46 (actualizat 19 Iunie 2014, 18:52)
Prima partidă a serii, meciul Columbia-Coasta de Fildeş, începe la ora 19:00 şi este transmisă de TVR 1 şi TVR HD.
Anglia-Uruguay, cel mai aşteptat meci al zilei. Corespondenţă de la Sao Paolo
corespondentă din Sao Paulo
19 Iunie 2014, 15:55
Mondialul brazilian a intrat deja în cea de-a opta zi. Un turneu final cu meciuri frumoase, faze controversate şi multe surprize. Dragoş Bocănaciu a vorbit în direct la Telejurnal despre cel mai aşteptat meci al zilei, Anglia-Uruguay.
Dragoş Bocanaciu: Adio, Tiki-Taka! Impresii din timpul meciului Spania-Chile
dragos bocanaciu, comentator TVR
19 Iunie 2014, 00:30 (actualizat 19 Iunie 2014, 00:37)
Final de epocă… În fine! Nu am nimic cu Spania sau cu fotbalul spaniol, însă am urât din tot sufletul acest stil tiki-taka monoton ca un “șlagăr” interpretat de roțile unui tren.
Emil Hossu Longin: Orice rezultat în afara unei victorii în Spania-Chile îi trimite acasă pe iberici
18 Iunie 2014, 21:33 (actualizat 19 Iunie 2014, 03:55)
Simţim lipsa României la spectacolul din Brazilia astăzi, când se împlinesc 20 de ani de la victoria cu 3-1 împotriva Columbiei, la turneul final din Statele Unite. Noi revenim la Mondialul brazilian, în direct, de pe celebrul stadion Maracana. Vorbim cu Emil Hossu Longin, care va comenta un meci decisiv pentru actuala campioana mondială, Spania.
Bogdan Tomulică: Cu un penalty nu se face primăvară!
Bogdan Tomulica, comentator TVR
18 Iunie 2014, 09:57
Belo Horizonte pare un altfel de loc pentru Experimentul Philadelphia! Nu unul în care dispar nave cu tot cu echipaj și apar în alte locuri și în alt timp, ci unul care se petrece în zona "Estadio Mineirao", unde, cu maxim  o ora înainte de meci, viitorii spectatori apar parcă de niciunde spărgând liniștea de până atunci.
Marian Olaianos: La Fortaleza vor fi 50.000 de brazilieni în tribune şi 10.000 de mexicani
17 Iunie 2014, 21:25 (actualizat 17 Iunie 2014, 21:32)
Cel mai aşteptat meci al serii începe în mai puţin de o oră şi e în direct la TVR. Brazilia, ţara gazdă, întâlneşte Mexicul într-un adevărat derby al Americii Latine. Urmăreşte meciul din tribune şi trimisul special al TVR, Marian Olaianos.
Corespondenţă de la Florin Mihoc înaintea meciului Belgia-Algeria
Corespondență de Florin Mihoc din Brazilia
17 Iunie 2014, 18:57 (actualizat 17 Iunie 2014, 19:23)
În această seară, Brazilia, gazda Campionatului Mondial de Fotbal, joacă al doilea meci din grupă, împotriva Mexicului. Partida e transmisă la TVR1 de la 22.00. Brazilia e considerată favorită. Iar primul meci al serii va fi între Algeria şi Belgia, şi începe imediat, la Belo Horizonte. Trimisul nostru special Florin Mihoc va comenta partida.
Emil Hossu Longin: "Peste fotbalul iberic s-au prăbuşit două tsunami"
Emil Hossu Longin, comentator TVR
17 Iunie 2014, 09:46 (actualizat 17 Iunie 2014, 10:27)
În trei zile, peste fotbalul iberic s-au prăbușit două tsunami. Nouă goluri primite de Spania și de Portugalia, unul singur marcat și ăla dintr-un penalty acordat ușor, o mulțime de semne de întrebare și câteva constatări.
Florin Mihoc: Liniştea de dinaintea furtunii?
Florin Mihoc, comentator TVR
16 Iunie 2014, 23:23 (actualizat 17 Iunie 2014, 00:05)
În zilele în care nu găzduiește vreun meci, Belo Horizonte este o metroplă care nu atrage atenția, cu un trafic nu foarte aglomerat și cu destul de puțină lume pe străzi. Pentru un împătimit de fotbal care a cheltuit, probabil, o căruță de bani să soarbă fiecare secundă a aventurii sud-americane, poate fi frustrant.
Emil Hossu Longin: Germania, victorie la meciul cu numărul 100 la Cupa Mondială. Portugalia, năucită
16 Iunie 2014, 21:31
Debut spectaculos al Germaniei la Cupa Mondiala împotriva Portugaliei ! Meciul s-a încheiat cu scorul de 4 la 0. Emil Hossu Longin a urmărit partida din tribune şi ne-a împărtăşit imrpesii prin Skype, în direct la Telejurnal.
Emil Hossu Longin: Germania are un adversar extrem de important: Cristiano Ronaldo
16 Iunie 2014, 16:46 (actualizat 16 Iunie 2014, 18:41)
Continuă spectacolul fotbalistic la Campionatul Mondial din Brazila. Luni se joacă trei meciuri, iar capul de afiş este confruntarea dintre Germania şi Portugalia. Partida se joacă în Salvador, unde este şi trimisul TVR, Emil Hossu Longin.
Bogdan Tomulică: Grecia, umilită de Columbia
Bogdan Tomulică, comentator TVR
15 Iunie 2014, 12:00 (actualizat 15 Iunie 2014, 21:22)
Tragedie greacă la Belo Horizonte? Nu! Eroare! Tragedie dacă. Și asta daca noi românii ne considerăm urmașii dacilor, în continuare! Umilința echipei care i-a lăsat acasă pe ''haiducii'' mai noi ai lui Pițurcă în fața Columbiei ne-a demonstrat, încă o dată, cât de jos a ajuns nivelul naționalei României.
1
StirileTVR.RO PE FACEBOOK