12 stranieri pentru meciurile cu Andorra şi Estonia. Piţurcă a renunţat la Nicoliţă şi Papp

Selecţionerul Victor Piţurcă a făcut publică vineri lista cu jucătorii români care evoluează în străinătate, pe care se va baza în ultimele partide ale naţionalei din preliminariile CM 2014, cu Andorra, de vineri, 11 octombrie, transmisă în direct de TVR, respectiv cu Estonia, de marţi, 15 octombrie.

Din lista anunţată iniţial, lipsesc mijlocaşul Bănel Nicoliţă şi fundaşul Paul Papp, dar a fost rechemat la lot atacantul Ciprian Marica.

04 Octombrie 2013, 18:08 (actualizat 04 Octombrie 2013, 20:40) |
Stranierii lui Pițurcă pentru dubla cu Andorra și Estonia

Lista celor 12 stranieri: Bogdan Lobonţ (AS Roma), Vlad Chiricheş (Tottenham Hotspur), Dorin Goian (Asteras Tripolis), Răzvan Raţ (West Ham United), Gabriel Torje (Espanyol Barcelona), Costin Lazăr (PAOK Salonic), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Claudiu Keşeru (SC Bastia), Ciprian Marica (Getafe), Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Gheorghe Bucur (Kuban Krasnodar) şi Gheorghe Grozav (Terek Groznîi).

Numele celor 11 fotbalişti convocaţi din Liga I vor fi anunţate duminică seară.

Bănel Nicoliţă, împrumutat la Nantes de la Saint-Etienne pentru un sezon, nu a jucat în acest sezon în Ligue 1 decât 22 de minute, pentru noua sa echipă, în data de 14 septembrie, la un meci al galben-verzilor cu Sochaux, pe teren propriu, câştigat cu 1-0. În acel joc, românul de 28 de ani a dat chiar pasa de gol pentru Filip Djordjevic ('76).

Nicoliţă a mai jucat alte trei partide, în acest sezon, şi pentru Saint-Etienne, dar nu a fost niciodată integralist. Interesant este că fostul stelist a dat o pasă de gol şi la ultimul joc pentru fosta sa echipă din campionatul Franţei, în meciul cu Bordeaux, câştigat de gazde cu 2-1. Nicoliţă a contribuit la prima reuşită a partidei, dar a fost schimbat în minutul 72.

De partea cealaltă, fundaşul Paul Papp a jucat trei partide în Serie A pentru Chievo, ultima în data de 15 septembrie, la eşecul din deplasare cu Lazio, scor 0-3, dar a fost de fiecare dată integralist.

Nu în ultimul rând, Ciprian Marica nu a evoluat niciun minut în acest sezon, din cauză că atacantul de 27 de ani s-a transferat la Getafe în data de 27 septembrie. Cu toate acestea, selecţionerul Victor Piţurcă a afirmat în repetate rânduri că se va baza pe experienţa căpitanului naţionalei după ce îşi va găsi echipă, întrucât a fost mulţumit de atitudinea sa la partidele echipei reprezentative.